Vijesti

06.06.2014. 15:33:53 - Libela

Izvje¹æe Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA)

Puno je izazova u podruèju ljudskih prava

Dok se ministri EU-a sastaju da bi raspravili buduænost EU-ove politike o slobodi, pravosuðu i pravdi, Agencija Europske unije za temeljna prava (FRA) navodi praktiène savjete u svom godi¹njem izvje¹æu o tome kako osigurati bolju za¹titu prava osoba u EU. Takoðer navodi izazove i postignuæa na podruèju temeljnih prava iz 2013. godine.

"FRA-ino godi¹nje izvje¹æe upuæuje na mnoge dana¹nje izazove na podruèju temeljnih prava u Europi. No, takoðer je potvrda velikih postignuæa ostvarenih 2013. godine," ka¾e ravnatelj FRA-e Morten Kjaerum. "Konkretne mjere koje smo predlo¾ili trebale bi osigurati napredovanje u za¹titi prava diljem EU-a. Aktivnosti koje EU sada odabere oblikovat æe temeljna prava u nadolazeæim godinama. Zajednièkim radom moramo osigurati da dana¹nje zakonodavstvo i u praksi osigurava temeljna prava za sve u EU-u."

Kao i pro¹lih godina, u FRA-inu godi¹njem izvje¹æu za 2013. godinu istaknula su se postignuæa i izazovi na mnogim podruèjima temeljnih prava ¹irom EU-a. Navedeno ukljuèuje, na primjer:

  • FRA-ina istra¾ivanja o nasilju i diskriminaciji nad lezbijkama, homoseksualcima, biseksualnim i transrodnim osobama (LGBT), o nasilju nad ¾enama i o antisemitizmu pokazala su opæe postojanje straha i visoke razine neprijavljivanja meðu ¾rtvama, osobito ¾rtvama zloèina iz mr¾nje. Veæi su napori potrebni za jaèanje potpore i za¹tite ¾rtava navedenih u Direktivi o ¾rtvama kaznenih djela iz 2012. godine.
  • Tragièni dogaðaji na talijanskoj obali otoka Lampedusa naglasili su hitnost potrebe za djelovanjem na razini EU-a radi za¹tite ¾ivota i prava migranata. Inicijativom Europske komisije za smanjenje smrtnih sluèajeva na moru odreðuje se okvir djelovanja za rje¹avanje mnogih pitanja kroz jaèu europsku suradnju.
  • Rezultati rasprostranjenog nadzora podataka pokazuju vidljive slabosti u nadle¾nim tijelima odgovornima za za¹titu podataka na europskoj i nacionalnoj razini. Va¾ne reforme pravila EU-a o za¹titi podataka koje su nastale kao rezultat negativnih posljedica trebale bi pomoæi u jaèanju za¹tite podataka diljem EU-a.

U FRA-inu godi¹njem izvje¹æu istaknuta je potreba da EU i njezine dr¾ave èlanice ponovno potvrde i ojaèaju svoju zajednièku obvezu za¹tite i promicanja temeljnih prava. U njemu se predla¾e stvaranje unutarnje strategije o temeljnim pravima i godi¹njeg ciklusa politike radi boljeg povezivanja i redovite procjene napora na podruèju temeljnih prava ulo¾enih na razini EU-a i na nacionalnoj razini. Time bi se odrazio postojeæi vanjski okvir za ljudska prava i konsolidirala se EU kao primjer izvrsnosti na podruèju ljudskih prava diljem svijeta.

Da biste proèitali izvje¹æe, posjetite: Temeljna prava: kljuèni izazovi i postignuæa u 2013. 

Èlanak je nastao u okviru projekta Europske moguænosti za ruralne ¾ene koji provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istra¾ivanje u partnerstvu s Udrugom ¾ena Hera, Prostorom rodne i medijske kulture K-zona i Radijom Kaj. Projekt financira Europska Unija u okviru IPA INFO 2012 te sufinancira Ured za udruge Vlade RH. Mi¹ljenja i stavovi izneseni u ovom èlanku ne izra¾avaju mi¹ljenje i stavove Europske unije niti Ureda za udruge Vlade RH.

Tagovi: diskriminacija, eu, europska unija, ljudska prava

Vezani èlanci:

Facebook komentari

Iz drugih medija

AEM