Vijesti

10.12.2013. 09:34:04 - Ela Naranða

Izvje¹æe Eduarda Kukana

Izvje¹æe o stanju ljudskih prava u svijetu i politika EU

 Sjedeæi tjedan na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu raspravljat æe se o izvje¹æu Eduarda Kukana o stanju ljudskih prava u svijetu i politici Europske unije o tom pitanju.

 U Izvje¹æu Kukan obja¹njava kako su tranzicijski procesi u svijetu nametnuli Europskoj uniji izazove u podr¾avanju ostvarivanja ljudskih prava i demokracije u svijetu. EU stoga mora izbalansirati prilagodljivost odgovora s vjernim i trajnim vrijednostima.

Zbog ustanaka u arapskom svijetu EU je poèela preispitivati svoju vanjsku politiku,a nakon revizije pro¹lih politika odluèila se u buduænosti koristiti pristupom "vi¹e za vi¹e" - tim se pristupom podrazumijeva veæa integracija i vi¹e novca u zamjenu za vi¹e reformi. Pristup je ukljuèen i u obnovljenu Europsku politiku susjedstva.

Iako je EU u 2012. Primila Nobelovu nagradu za doprinos u promicanju mira i pomirenja, demokracije i ljudskih prava u Europi, tu borba ne staje - Europski parlament je u svojim rezolucijama o pro¹lom godi¹njem izvje¹æu i reviziji strategije EU o ljudskim pravima istaknuo potrebu za promjenom vlastite prakse kako bi se ljudska prava stavila u sredi¹te njegovih aktivnosti i donijele hitne rezolucije u svezi s demokracijom, ljudskim pravima i vladavinom prava.

Istra¾ivanja Eurobarometra u 2012. godini pokazala su da su ljudska prava i dalje najva¾nija stanovnicima/cama EU i kako ih je va¾no podr¾avati zbog kredibiliteta vanjske politike EU. Ljudska prava treba postaviti u sredi¹te odnosa EU s treæim dr¾avama i strate¹kim partnerima. Politika EU o ljudskim pravima mora biti usklaðena s obvezama koje proizlaze iz Ugovora kako bi se izbjeglo postojanje dvostrukih standarda u vanjskim politikama. Pritom je kljuèna uloga civilnog dru¹tva.

Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta je veæ podr¾ao ovo izvje¹æe i podr¾ava praksu uvoðenja pravno obvezujuæih odredbi o ljudskim pravima u meðunarodne sporazume EU te smatra da bi ove odredbe trebali sadr¾avati svi sektorijalni trgovinski sporazumi. Nagla¹ava da Parlament mo¾e uskratiti svoj pristanak za potpisivanje meðunarodnih sporazuma kada dolazi do ozbiljne povrede ljudskih prava, kao ¹to se dogodilo u sluèajevima zakljuèivanja Sporazuma o partnerstvu i suradnji (SPS) s Turkmenistanom ili tekstilnog protokola u okviru Sporazuma o partnerstvu i suradnji izmeðu EU-a i Uzbekistana.

Odbor istièe da Europska unija mora pru¾iti sveobuhvatnu podr¹ku zemljama koje su se rije¹ile autoritativnih re¾ima i trenutaèno se nalaze u postupku prijelaza na demokraciju. Potrebne su reforme policije, vojske i sudstva u tim zemljama. Smatra da su vanjski financijski instrumenti Europske unije va¾an alat za promicanje i za¹titu vrijednosti EU-a u inozemstvu. Osim toga treba pru¾iti podr¹ku aktivnom i neovisnom civilnom dru¹tvu diljem svijeta na politièkoj i financijskoj razini kroz Europski instrument za demokraciju i ljudska prava (EIDHR).

Postupak pro¹irenja EU mo¾e se koristiti kao sredstvo za poticanje demokratizacije i jaèanje za¹tite ljudskih prava. Vladavina prava je okosnica pro¹irenja EU. Po¹tovanje prava manjina predstavlja jedan od kljuènih izazova Komisijine strategije ¹irenja za razdoblje od 2012. do 2013. godine.

Odbor takoðer ¾ali ¹to se zajednica Roma nalazi u posebno nepovoljnom polo¾aju na podruèju Zapadnog Balkana i osuðuje opæa negativna dru¹tvena stajali¹ta prema ranjivim skupinama kao ¹to su zajednice LGBT i osobe s invaliditetom, ¹to predstavlja uèestali problem u mnogim dr¾avama koje su zahvaæene pro¹irenjem.

Odbor izra¾ava i zabrinutost zbog manjka demokracije, vladavine prava, temeljnih sloboda i izostanka po¹tovanja ljudskih prava u Bjelorusiji, kao i krize u Siriji i upotrebe prekomjerne sile. Negativna pojava je i selektivno pravosuðe u istoènim susjednim zemljama poput Ukrajine. Podupire uspostavu politièkog dijaloga, koji predstavlja osnovni preduvjet za nastavak procesa tranzicije u Egiptu. Osuðuje kr¹enje ljudskih prava u sukobima u Siriji, Maliju, Sjevernoafrièkoj Republici – pogubljenja, silovanja, muèenja, zlostavljanja, proizvoljna uhiæenja. Postoji i zabrinutost zbog usvajanja nedavnih represivnih zakona i njihove proizvoljne provedbe od strane ruskih vlasti. EU prati stanje ljudskih prava u Kini te se pozivaju sve èlanice na sudjelovanje. Stanje ljudskih prava se pogor¹alo u Iranu i Sjevernoj Koreji. EU se jednoglasno protivi smrtnoj kazni i osuðuje èinjenicu da je Bjelorusija ostala posljednja zemlja na europskom kontinentu koja je odluèila zadr¾ati smrtnu kaznu.

Tranzicijska pravda i izazov uspostave mira nu¾ni su poslije obustave sukoba. Na one zemlje u kojima su ostali nedovr¹eni procesi tranzicije treba utjecati kako bi se nastavile reforme tamo gdje su stale. EU bi trebala uvesti uèinkovite politièke sankcije prema svim re¾imima u kojima su civili povrgnuti represivnim metodama. Potrebno je i pojaèati napore u provedbi revidirane strategije za provedbu Smjernica EU o djeci u oru¾anim sukobima. Pozdravlja pokretanje u 2012. godini nove financijske linije za pru¾anje potpore djeci koja su zahvaæena sukobima putem humanitarne pomoæi, koja osigurava pristup obrazovanju u hitnim sluèajevima.

Odbor skreæe pozornost na ukljuèivanje zloèina na spolnoj osnovi i zloèina seksualnog nasilja u Rimski statut - ti se èinovi sada smatraju ratnim zloèinom, zloèinom protiv èovjeènosti odnosno konstitutivnim èinom u pogledu genocida ili muèenja.

Poziva na ciljanu kampanju o pravima djece s posebnim naglaskom na nasilje nad djecom te se raduje uèinkovitoj provedbi integrirane strategije EU-a za sprjeèavanje trgovine ljudima, koja se odnosi na razdoblje od 2012. do 2016. godine, a u kojoj se navodi da je djeèji rad osnovni uzrok trgovine ljudima.

Na ovo izvje¹æe svoje je mi¹ljenje dao i Odbor za prava ¾ena i rodnu ravnopravnost Europskog parlamenta. Taj odbor istièe da bi promoviranje ¾enskih prava trebao biti krucijalni dio dijaloga o ljudskim pravima koje EU provodi s treæim zemljama. Komisija treba napraviti pitanje ¾enskih prava centralnim za pristupanje zemalja u EU. Specijalni predstavnik ljudskih prava kojeg je EU delegirala bi trebao obraæati posebnu pozornost na prava ¾ena.

Odbor poziva se zemlje èlanice na potpisivanje Konvencije o sprjeèavanju i borbi protiv nasilja nad ¾enama. Nagla¹ava se va¾nost kampanja za osvje¹æivanje u sredinama gdje se kr¹e prava ¾ena.

EU treba ¹to hitnije poveæati napore u borbi protiv "gendercide", odnosno ubijanja ¾enske novoroðenèadi i preferiranje mu¹ke djece.

Treba takoðer poduprijeti sudjelovanje ¾ena u politici i ekonomiji, procesima izgradnje mira, demokratskim tranzicijama i rezolucijama konflikata, promicati aktivnost ¾ena u malom i srednjem poduzetni¹tvu, poljoprivredi i projektima ruralnog razvoja i ohrabrivati treæe zemlje da misle o pravima ¾ena kada rade zakone.

Preporuka Odbora je da ¾enska prava budu sastavni dio Milenijskih razvojnih ciljeva nakon 2015., a posebno se to odnosi na seksualna i reproduktivna prava. Odbor, naime, smatra da se i dalje ne posveæuje dovoljna pa¾nja seksualnim i reproduktivnim pravima ¾ena. Treba se osigurati da ICPD+20 (International Conference on Population and Development) dobro sagleda sve aspekte vezane za potpuno u¾ivanje seksualnih i reproduktivnih prava te da se reafirmira sna¾an progresivan pristup istima u skladu sa standardima meðunarodnih ljudskih prava.

 

Iz Europskog parlamenta pi¹e Ela Naranða

Èlanak je nastao u okviru projekta Europske moguænosti za ruralne ¾ene koji provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istra¾ivanje u partnerstvu s Udrugom ¾ena Hera, Prostorom rodne i medijske kulture K-zona i Radijom Kaj. Projekt financira Europska Unija u okviru IPA INFO 2012. Mi¹ljenja i stavovi izneseni u ovom èlanku ne izra¾avaju mi¹ljenje i stavove Europske unije.

Tagovi: eduard kukan, eu, europska unija, europski parlament, hrvatska, ljudska prava, smrtna kazna, svijet, ¾enska seksualna i reproduktivna prava

Vezani èlanci:

Facebook komentari

Iz drugih medija

AEM