Vijesti

03.05.2013. 09:15:25 (Novi list)

Izvje¹æe udruge "Reporteri bez granica" za 2012 - 2013

U Finskoj najvi¹e medijske slobode

Hrvatska je u izvje¹æu udruge "Reporteri bez granica" za 2012-2013. po medijskim slobodama na 64. mjestu, ¹to je za èetiri mjesta bolje u odnosu na lanjsku ljestvicu

Hrvatska je u izvje¹æu udruge Reporteri bez granica - Indeks medijskih sloboda u svijetu 2012-2013., na 64. mjestu, ¹to je za èetiri mjesta bolje u odnosu na lanjsku ljestvicu, no Hrvatsku se upozorava da se bez obzira na napredak u zakonodavstvu mora rije¹iti ¹tetnih navika iz pro¹losti.

Izvje¹æe je objavljeno uoèi Svjetskog dana slobode medija koji se obilje¾ava 3. svibnja.

"Slika za Hrvatsku koja se nalazi na 64. mjestu, a u srpnju ulazi u EU, i Srbiju, na 63. mjestu, je ¹arolika. Zakonodavne reforme su donijele napredak, ali se ne smije zaboraviti da jo¹ uvijek ima brojnih zapreka za prevladati, a stare navike koje su ¹tetne po nezavisno novinarstvo su i dalje prisutne", ka¾e se u izvje¹æu Reportera bez granica (RSF).

Od Hrvatskoj bli¾ih zemalja, Austrija je na 12. mjestu, Slovenija na 35., Maðarska na 56., Italija na 57., Srbija na 63., BiH na 68., Crna Gora na 113., a Makedonija na 116.

Od zemalja biv¹e Jugoslavije, uz Hrvatsku, koja je napravila pomak od èetiri mjesta, a Slovenija je bolja za jedno mjesto, Srbija je jedina koja je znakovitije napredovala i to za 17 mjesta.

U ostalim zemljama stanje medijskih sloboda se pogor¹alo.

U dijelu izvje¹æa za Europu i biv¹i SSSR, upozorava se na katastrofalno stanje medija u zemljama izvan EU-a.

"Izvan Europske unije sloboda informiranja je u stanju kolapsa", navodi se i ocjenjuje da je "Balkan ostao ukorijenjen u represivnoj praksi iz pro¹losti".

Unutar granica Europske unije izvje¹æe izdvaja stanje u Maðarskoj koja je pala za 16 mjesta te u Grèkoj, koja je pala za 14 mjesta i svrstana je na 84. mjesto.

Prva tri mjesta u izvje¹æu o indeksu medijskih sloboda zauzele su kao i lani Finska, Nizozemska, i Norve¹ka, a na zaèelju su Kina, Iran, Somalija, Sirija, Turkmenistan, Sjeverna Koreja i Eritreja.

SAD se u najnovijem izvje¹æu nalazi na 32. mjestu dok je pro¹le godine bio na 47. mjestu, zabilje¾iv¹i pad za èak 27 mjesta, "zahvaljujuæi" prvenstveno uhiæenjima novinara i novinarki koji su pratili pokret Occupy Wall Street.

Rusija je 148. zemlja svijeta po slobodi medija i pala je ¹est mjesta jer se povratkom Vladimira Putina na mjesto predsjednika na val prosvjeda bez presedana odgovorilo poveæanom represijom. Rusija takoðer propu¹ta kazniti poèinitelje napada na novinare/ke i ubojice novinara/ki, navodi se u izvje¹æu.

Od velikih sila dramatièan pad do¾ivio je Japan, svrstan na 53. mjestu (-31) zbog cenzure u izvje¹tavanju o nuklearnoj industriji.

Reporteri bez granica su meðunarodna nevladina organizacija sa sjedi¹tem u Parizu koja se zala¾e za slobodu medija i slobodu informacija. Organizacija je osnovana 1985. i svake godine objavljuje Indeks medijskih sloboda u svijetu. Izvje¹æe se temelji djelomièno na upitniku partnerskim organizacijama, 18 nevladinih udruga za slobodu izra¾avanja na svih pet kontinenata, mre¾i od 150 dopisnika i dopisnica, novinara i novinarki, struènjaka i struènjakinja, pravnika i pravnica i aktivista i aktivistkinja za ljudska prava.

Tagovi: cenzura, europa, hrvatska, ljudska prava, mediji, reporteri bez granica, sloboda, svijet

Vezani èlanci:

Facebook komentari

Iz drugih medija

AEM