26.02.2009. 11:21:41 (Nova TV)
Diskriminacija etnièkih manjina, ¾ena i homoseksualnih osoba
Amerièki State Department u srijedu je objavio godi¹nje izvje¹æe o stanju ljudskih prava u svijetu, u kojem na 13 stranica posveæenih Hrvatskoj istièe probleme s nasiljem i diskriminacijom prema manjinama, s nasiljem prema ¾enama, te probleme u pravosuðu, pritiske na medije, korupciju i druga pitanja.
'Vlada opæenito po¹tuje ljudska prava svojih graðana, meðutim postoje problemi u nekim podruèjima', ocjenjuje se u izvje¹æu. Meðu tim se problemima istièu 'brojni nerije¹eni sudski predmeti i zastra¹ivanje svjedoka u domaæim suðenjima za ratne zloèine'. Zatim se navodi kako je 'vlada nije napravila veliki napredak u restituciji nacionalizirane imovine nekatolièkih vjerskih skupina'.
Opisuju se i pojedini incidenati, od koncerta 'proturjeènog ultranacionalistièkog pjevaèa Thompsona' krajem svibnja u Zagrebu, preko srpanjskog pokopa biv¹eg zapovjednika logora Jasenovac Dinka ©akiæa u usta¹koj odori, do rujanskog dizanja i uklanjanja spomenika u obliku slova 'U' u Pakovom Selu, kod Drni¹a. Problem u Hrvatskoj ostaje i 'dru¹tveno nasilje i diskriminacija prema etnièkim manjinama, posebno Srbima i Romima', ka¾e se u izvje¹æu.
Nasilje i diskriminacija prema ¾enama su nastavljeni, navodi State Department te dodaje kako je izvije¹teno i o sluèajevima trgovine ljudima, nasilju i diskriminaciji prema homoseksualcima, te diskriminaciji prema osobama s virusom HIV/AIDS-a.
U izvje¹æu se dokumentiraju spomenuti problemi, uz navoðenje pojedinih sluèajeva, a posebno op¹irno su obraðeni problemi u pravosuðu, napadi na novinare, nasilje prema etnièkim manjinama, povratak i za¹tita izbjeglica i druga pitanja.
U dijelu koji se odnosi na sluèajave nasilja prema etièkim i drugim manjinama, navodi se da incidenti ukljuèuju 'pljaèku, fizièke prijetnje, verbalno zlostavljanje, pisanje grafita na srpskoj imovini. Istièe se kako meðunarodne agencije izvje¹æuju da je uèestalost grafita i fizièkih incidenata protiv Srba splasnula u veæini Hrvatske, s izuzetkom zaleða Zadra i ©ibenika, gdje je ostala nepromijenjena'.
Kada je rijeè o nasilju prema ¾enama, izvje¹æe bilje¾i da je u prvih 11 mjeseci 2008. policiji prijavljeno 75 silovanja i 20 poku¹aja silovanja. Istièe se da nasilje prema ¾enama, ukljuèujuæi braèno nasilje, ostaje problem, te da se kuæno nasilje tretira prekr¹ajno s malim kaznama. Podr¹ka ¾rtvama je ogranièena, a veæina slu¾bi se financira iz privatnih donacija.
State Department izvje¹æuje i o problemu dru¹tvenog nasilja i fizièkog zlostavljanja vjerskih manjina, svrstavajuæi tu napade na objekte i sveæenstvo Srpske pravoslavne crkve, kao i akte antisemitizma, posebno vezano uz usta¹ko znakovlje i simbole.
Izvje¹æuje se i o stanju s povratkom srpskih izbjeglica u Hrvatsku uz citiranje podataka UNHCR-a. Navodi se da su se ukupno vratile 143.632 izbjeglice, a povratak se nastavlja tempom od oko 2000 godi¹nje. Vraæanje srpskih kuæa je gotovo dovr¹eno a njihova obnova se nastavlja, dodaje se.
Kada je rijeè o slobodi govora i slobodi medija u Hrvatskoj, navodi se kako se 'nastavlja odreðeni vladin utjecaj na medije, te da se izvje¹æuje o rastuæem utjecaju komercijalnih interesa'. Ukazuje se na 'posebnu ranjivost na politièke pritiske lokalnih medija, kojih je 70 posto u vlasni¹tvu vlade'.
State Department prenosi i upozorenje Hrvatskog novinarskog dru¹tva (HND) da 'koncentracija vlasni¹tva i moæ velikih ogla¹ivaèa sve vi¹e ugro¾avaju slobodu medija', kao i ocjenu HND-a o 'nastavku pritiska na medije u vlasni¹tvu dr¾ave i lokalnih vlasti, te ekonomskom pritisku na vlasnike, a kroz njih, neizravno i na novinare'.
Dokumentiraju se sluèajevi pritisaka i nasilja prema novinarima, od uhiæenja ®eljka Peratoviæa u sijeènju, preko lipanjskog premlaæivanja Du¹ana Milju¹a do prijetnji ubojstvom Dragi Hedlu i Hrvoju Appletu do ubojstva Ive Pukaniæa i Nike Franjiæa u atentatu podmetnutom bombom 23. listopada u Zagrebu. State Departmant prenosi reakcije HND-a na te incidente, te istièe da je hrvatska policija uhitila osumnjièene za ubojstvo Pukaniæa i Franjiæa.
Izvje¹æe tematizira i slobodu interneta u Hrvatskoj, navodeæi kako tu nema ogranièenja ili izvje¹æa da vlada prati e-mail dopisivanje ili 'chatove'. No spominje se sluèaj od 28. studenoga kada je policija u Dubrovniku ispitala mu¹karca zbog fotomonta¾e premijera Ive Sanadera u nacistièkoj odori na Facebooku. Napominje sa da su fa¹istièka obilje¾ja zakonom zabranjena, te da nije podizana optu¾nica protiv tog Dubrovèana.
Nadalje se navodi kako 'korpucija ostaje ozbiljan problem' posebno u zdravstvu, visokom ¹kolstvu, sudstvu i meðu poslovnim ljuudima, te da zahvaæa sve segmente dru¹tva, ali se istièe nastavak jaèanja sposobnosti i ovlasti USKOK-a, te porast broja procesuiranih sluèajeva korupcije.
U izvje¹æu se obraðuje i problematika suðenja za ratne zloèine u Hrvatskoj, prema podacima OESS-a, posebno praksa suðenja u odsutnosti te pritisci na svjedoke, a spominju se i pojedini sluèajevi, poput suðenja Branimiru Glava¹u ili presude Antunu Gudelju. Govori se i o zatvorskom sustavu u Hrvatskoj, uz ocjenu da pati od pretrpanosti i manjka kapaciteta, te se dodaja kako hrvatska vlada poduzima mjere na otklanjanju tih problema. Izvje¹æe se bavi i radnièkim pravima, za¹titom djece i drugim pitanjima.
Facebook komentari