30.01.2019. 08:57:51 - Libela
oru¾ani sukobi poveæavaju rizik
UN-ovo istra¾ivanje pokazalo rekordno velik broj sluèajeva trgovine ljudima
Najnoviji Globalni izvje¹taj o trgovini ljudima koji je u utorak objavio Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) u sjedi¹tu UN-a u New Yorku, pokazuje rekordno velik broj otkrivenih i procesuiranih sluèajeva trgovine ljudima – èak 25 000 (¹to se odnosi na razdoblje od 2016. do danas).
Takoðer, 2009. godine samo je 26 zemalja imalo institucije koje su sustavno prikupljale i distribuirale podatke o sluèajevima trgovine ljudima, dok je do 2019. godine taj broj porastao na 65.
Prema najnovijim podacima UNODC-a, rastuæe stope otkrivanja i procesuiranja sluèajeva mogle bi biti znak da su zemlje ojaèale svoju sposobnost identificiranja ¾rtava – uvoðenjem mjera kao ¹to su posebni zakoni, bolja koordinacija izmeðu tijela za provedbu zakona i pobolj¹ane usluge za¹tite ¾rtava – ili , da se poveæao broj stvarnih sluèajeva trgovine ljudima.
U izvje¹æu se takoðer navode "znaèajne regionalne razlike u rodnim i dobnim profilima otkrivenih ¾rtava trgovine ljudima." "Trgovci ljudima diljem svijeta i dalje su fokusirani na ¾ene i djevojèice", napisao je izvr¹ni direktor Yury Fedotov, u predgovoru izvje¹æa. "Kod velike veæine otkrivenih ¾rtava trgovine ljudima gdje se radi o seksualnom iskori¹tavanju radi se o ¾enama, a u kontekstu onih kojima se trguje radi prisilnog rada o ¾enama se radi u 35% sluèajeva ."
Veæina ¾rtava otkrivenih na globalnoj razini su ¾rtve trgovine ljudima radi seksualnog iskori¹tavanja, posebno u Americi, Europi, istoènoj Aziji i Pacifiku. U subsaharskoj Africi i na Bliskom istoku najèe¹æe se otkriva trgovina ljudima za prisilni rad. U sredi¹njoj i ju¾noj Aziji, trgovina ljudima za prisilni rad i seksualno iskori¹tavanje jednako su rasprostranjene.
Drugi oblici trgovine ljudima ukljuèuju: djevojke prisiljene na brak, èe¹æe otkrivene u jugoistoènoj Aziji; prodaju djece zbog nezakonitog usvajanja, èe¹æu u zemljama Srednje i Ju¾ne Amerike; prisilu na kriminal, uglavnom prijavljenu u zapadnoj i ju¾noj Europi; i kraðu organa, primarno otkrivenu u sjevernoj Africi te srednjoj i istoènoj Europi.
Izvje¹æe takoðer pokazuje da oru¾ani sukobi mogu poveæati rizik od pojave trgovine ljudima na razlièite naèine buduæi da, kao podruèja sa slabom vladavinom prava i nedostatkom sredstava za borbu protiv kriminala, trgovcima predstavljaju plodno tlo za vrebanje svih onih koji se na neki naèin nalaze u ranjivom polo¾aju.
Oru¾ane skupine nestabilnost u zemlji takoðer èesto koriste kako bi trgovale ljudima - ukljuèujuæi djecu - za seksualno iskori¹tavanje, seksualno ropstvo, prisilni brak, oru¾anu borbu i razne druge oblike prisilnog rada.
Izvje¹taj navodi i da je u svim sukobima koji su istra¾eni nasilno raseljena populacija (izbjeglice i interno raseljene obitelji) posebno ranjiva: od sirijskih i iraèkih izbjeglica po izbjeglièkim kampovima, do Afganistanaca/ki i Rohingya koji bje¾e od sukoba i progona.
"Iako smo daleko od toga da okonèamo neka¾njavanje trgovine ljudima, postigli smo napredak u 15 godina otkako je Protokol protiv trgovine ljudima stupio na snagu", izjavio je ¹ef UNODC-a Fedotov, istaknuv¹i kako "gotovo svaka zemlja sada kriminalizira trgovanje ljudima".
"Meðunarodna zajednica treba ubrzati napredak u izgradnji kapaciteta i suradnje kako bi zaustavila trgovinu ljudima u ratom zahvaæenim podruèjima i u svim drugim dru¹tvima gdje taj stra¹ni zloèin i dalje postoji u sjeni", izjavio je Fedotov u predgovoru izvje¹æa.
Facebook komentari