U fokusu

Tinejdžerice protiv fotošopiranja

Prva mala revolucija događa se u Americi, a sve zaslugom dvije tinejdžerice koje su odlučile stati na kraj fotošopiranim slikama u modnoj bibliji za mlade Teen Vogueu. Carina Cruz i Emma Stydahar Vogueu su dostavile peticiju sa 28 tisuća potpisa protiv fotošopiranih slika u časopisu. “Fotošopirane slike imaju loš utjecaj na mlade djevojke. Želimo različitost djevojaka i tipova tijela u Vogueu” rekla je Emma Stydahar.

Tinejdžerice protiv fotošopiranja

Prva mala revolucija događa se u Americi, a sve zaslugom dvije tinejdžerice koje su odlučile stati na kraj fotošopiranim slikama u modnoj bibliji za mlade Teen Vogueu.
Carina Cruz i Emma Stydahar Vogueu su dostavile peticiju sa 28 tisuća potpisa protiv fotošopiranih slika u časopisu. “Fotošopirane slike imaju loš utjecaj na mlade djevojke. Želimo različitost djevojaka i tipova tijela u Vogueu” rekla je Emma Stydahar.
Grupica od 10 djevojaka organizirala je i modnu reviju ispred poznate zgrade Conde Nasta, izdavača Voguea, gdje su prošetale s natpisima poput “Sve su djevojke prekrasne” i “Budimo onakve kakve jesmo.” Inače djevojke imaju puno podršku svojih roditelja, “Prekrasno je ovo što rade. Konstanto su bombardirane fotošopiranim slikama koje su preseksualizirane, te im stvaraju probleme sa samopouzdanjem” rekla je majka Emme Stydahar.

Teen Vogue je u priopćenju javnosti naveo kako pokušavaju nametnuti pozitivno mišljenje o svakom tijelu, te da angažiraju samo zdrave modele, ali i djevojke koje nisu modeli koje minimalno fotošopiraju.

Carina Cruz, Emma Stydahar i njihove priajteljice ističu da to nije dovoljno jer nameću tip tijela koji je prihvaljiv modnoj industriji a koji većina djevojaka u pubertetu nema.
Smatraju da djevojke postaju opsjednute svojim tijelima jer ne izgledaju kao s naslovnice, te postaju okidač za probleme poput bulimije, anoreksije, depresije i manjak samopouzdanja.

Mlade revolucionarke, bile su i dio poznate kampanje protiv Seventeen magazina u svibnju gdje su dostavile peticiju sa 15 tisuća potpisa u kojoj zahtijevaju jedan nefotošopirani editorijal mjesečno. Urednici su morali popustiti pod pritiskom i pristati na zahtjeve, te će samo Photoshopom popravljati bubuljice i ispucalu kosu, a slike prije i poslije obrade postavljati na Tumblr časopisa.

Sve djevojke, aktivistice, članice su Sparksummita, pokreta koji se bori protvi seksualizacije djevojaka i žena u medijima. Sve mlade djevojke maksimalno su se potrudile skupiti potpise što preko interneta i raznih platformi, ali i ručno od kuće do kuće.

Inicijativa je naišla na odobravanje javnosti, te su uskoro od male skupine, postale pravi pokret koji već od mladih dana slavi raznolikost i prihvaćanje.

Prevela i prilagodila Lucija Živković