U fokusu

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

U spomen na godišnjicu smrti triju žena: sutkinje Ljiljane Hvalec, odvjetnice Hajre Prohić i supruge ubojice Gordane Oraškić koje su ubijene na Općinskom sudu u Zagrebu 22.09.1999. tijekom brakorazvodne parnice, obilježavamo 22.09. Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, po deveti put. Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se s osnovnim ciljem da se društvo senzibilizira na problematiku nasilja nad ženama, te kako bi se poslala jasna poruka da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.
Nasilje ne smije ostati obiteljska ili neka druga tajna već se o toj temi treba javno govoriti. To nije više privatna stvar, to je postalo veliki javni i politički problem. U Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena! Nitko ne zaslužuje biti zlostavljan! Nasilje prema ženama u Hrvatskoj, posebice fizičko, događa se najčešće u obiteljskoj zajednici, koja bi za žene i djecu trebala biti najsigurnije okruženje. Mnogo godina već traju napori osvješćivanja javnosti i izgradnji strateškog i zakonodavnog okvira, kako za sankcioniranje tako i za prevenciju nasilničkog ponašanja prema ženama, mnogih institucija, nevladinih organizacija pojedinki i pojedinaca. Podaci MUP-a u Hrvatskoj pokazuju da zbog nasilja u obitelji policija prosječno ima 29 intervencija na dan.
U Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena. Podaci su djelomično točni i zapravo umanjeni jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a nasilnici su osobe svih profesija i socijalnih struktura. Posebno zabrinjava podatak da da se svake godine među prijavljenim nasilnicima javlja oko 25 % recidivista, a sve ostalo su novi nasilnici. Stoga tvrdimo da svi napori na unapređenju zakonodavstva i učinkovitiji rad institucija namaju svrhe ako ih ne prate promjene i napori u sustavu obrazovanja i odgoja, sa stalnim radom na osvješćivanju o nasilju kao neprihvatljivom, nepoželjnom i osuđujećem ponašanju. Posebno smo zadovoljni što naše Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta konačno počinje s uvođenjem građanskog i zdravstvenog obrazovnog programa, programa o demokraciji i ljudskim pravima, toleranciji nediskriminaciji, ravnopravnosti te uvažavanju različitosti. Pozdravljamo, također, napore Ministarstva socijalne politike i mladih da se i u ovim teškim gospodarskim vremenima, dijalogom svih zainteresiranih strana, iznađu najpovoljnija rješenja za buduće financiranje svih skloništa za žene žrtve nasilja, imajući u vidu prvenstveno potrebe i dobrobit korisnica usluga skloništa i najčešće i njihove djece.

{slika}

Očekujući također da naša Vlada u najskorije vrijeme, kako je i najavljeno ovih dana, potpiše Konvenciju o uklanjanju svih oblika nasilja nad ženama, uključujući i obiteljsko nasilje, kao i da donese Protokol o postupanju u slučajevima seksualnog nasilja nad ženama, pozivamo i sve medije da temu nasilja nad ženama ne drže po strani, da budu s njom u javnosti, da ističu sve propuste, ali i pozitivne pomake u ovoj borbi jer to je način da, s jedne strane, hrabrimo žene da se odupru i prijave nasilnike, a s druge strane, da uvijek iznova tražimo od svih u društvu, na svim razinama, da učine sve što je u njihovoj nadležnosti u borbi protiv nasilja nad ženama.
I, za kraj poruka svim sugrađankama i sugrađanima: “Ako vidite čujete ili primijetite nasilje u obitelji, nemojte šutjeti, prijavite nasilje na broj 192. Možda ćete spasiti nečiji život!”

Socijaldemokratski Forum žena GO SDP-a Samobor
Predsjednica SDFŽ Go SDP-a Samobor Zvjezdana Sečen