Uncategorized

Anna Lindh nagrada za novinare/ke

Rok za prijavu: 15. srpnja 2011.

Prevela Nada Kujundžić

Današnji novinari suočeni su s izazovom izvještavanja o rapidnim preobrazbama mediteranske regije. Nekoć gotovo homogeno, područje Mediterana danas obilježava nevjerojatna nacionalna, vjerska i kulturna raznolikost. Imajući to na umu, Zaklada Anna Lindh 2006. godina osniva posebnu nagradu koja se  dodjeljuje novinarima/kama koji se bave temom kulturalne raznolikosti mediteranske regije. Ova vodeća regionalna nagrada ima za cilj nagraditi iznimne novinarske radove koji doprinose boljem razumijevanju raznolikosti kultura u euro-mediteranskoj regiji kao i promicanju pozivitne uloge koju imaju novinari/ke u stvaranju ravnoteže i informiranosti kroz predstavljanje kulturnih tema u regiji.

Natječaj je otvoren za novinarske radove koji se bave interkulturalnim temama na području mediteranske regije, poput nacionalnih manjina, migracije, integracije i identiteta, vjerskih ili kulturalnih tradicija. Popis dosadašnjih dobitnika/ca te nagrađene radove potražite na stranici: http://www.euromedalex.org/fields/media-activities/journalist-award/winners-2010

U obzir dolaze i radovi koji su prethodno objavljeni u tiskanim medijima ili na Internetu, emitirani na radiju ili televiziji, u razdoblju od 01. srpnja 2010 do 15. srpnja 2011. godine. S obzirom na procese i društvene promjene prisutne u zemljama južnoga Mediterana, ove će godine posebna nagrada biti dodjeljena radu na temu “Društvene promjene, građanstvo i sudjelovanje.” Više o pojedinim kategorijama doznajte na: http://www.euromedalex.org/fields/media-activities/journalist-award/categories

Autori/ce radova zaprimljenih do 15. srpnja 2011. godine u prilici su postati ambasadorima/cama Zaklade Anna Lindh i promotorima/cama etičkog novinarstva u mediteranskoj regiji.

Novinarska nagrada Anna Lindh osnovana je 2006. godine, a dodjeljuje se u suradnji s godišnjom skupštinom audio-vizualne kulture zemalja Sredozemlja COPEAM, UN-ovog tijela Alliance of Civilizations, Europskom komisijom, informativnim kanalom Al-Arabiya News Channel te kanalom Euronews.

Nagrada Anna Lindh za 2011. godinu dodjeljivat će se u slijedećim kategorijama:

1. Tiskani mediji

– kategorija obuhvaća tekstove objavljene u tiskanim novinama / časopisima

– kategorija obuhvaća tekstove pisane novinarskim stilom

– kategorija ne obuhvaća znanstvene radove

2. Elektronski mediji

– kategorija uključuje pisane ili audiovizualne materijale objavljene na Internetu, osobito one čiji su autori novinari/ke

– pod pojmom on-line novinarstva odnosno on-line medija razumijemo i blogove te druge recentnije oblike on-line komunikacije pisane novinarskim stilom

3. Radio

kategorija uključuje intervjue, dokumentarne emisije, diskusije i reportaže

– prihvaćaju se snimke u trajanju do 45 minuta 

4. Televizija

– kategorija obuhvaća reportaže, intervjue, dokumentarne emisije, diskusije i vijesti

– prihvaćaju se snimke u trajanju do 45 minuta 

5. Posebna nagrada za radove na temu “Društvene promjene i demokracija”

Kao odgovor na aktualne društvene promjene u mediteranskoj regiji, osobito u Tunisu i Kairu, Zaklada Anna Lindh odat će posebno priznanje iznimnim novinarskim radovima na temu “Uloga civilnog društva u društvenim promjenama”

Svake godine Međunarodni žiri dodjeljuje nagradu za životno djelo izuzetnom novinaru/ki ili medijskoj kući  kojom se priznaje njihova profesionalna predanost promicanju međukulturalnog dijaloga.

Natječaj je otvoren za sve novinare/ke državljane/ke 43 zemlje članice Euro-Mediterana. U obzir će se uzimati samo radovi nastali u periodu između 01. srpnja 2010. i 15. srpnja 2011. godine. Prednost imaju mlađi/e novinari/ke.