27.07.2015. 21:58:55 - Tajana Broz
I hear you, sister!
Priča nasukanog kita ili trudna sam, ali ne blažena il' bolesna
Nakon mojih 40 + 38 tjedana provedenih u trudnoći ('još samo 2 tjedna i nikad više!' - trenutno mantram), ne mogu reći da sam išta blaženo pronašla u cijelom događaju. Negdje do trećeg tromjesječja sam se osjećala kao hodajuća kontracepcija - ona koju bi umjesto seksualne edukacije trebalo pokazivati u školama s napomenom "Ovo će vam se, djeco, dogoditi ako ne koristite kondome" (čak mi je i priglupi Facbook test rekao da kada bih bila lijek, bila bih kontracepcija), da bi u trećem tromjesječju prešla u agregatno stanje nasukanog kita. Uz sve to, koliko god ne voljela to priznati, hormoni me drmaju tako da ne samo da sam otplakala svoje ne samo na TV reklame i novinske članake, nego mi je suza krenula i na Kolindinu inauguraciju usprkos i unatoč tome što je cijela izgovorena u muškom rodu.
Prije kojeg tjedna glumica Ana Gruica napisala je status o svojim trudničkim danima koji je izazvao salve komentara internetskih trollova i dobronamjernika. Požalila se tako Ana na ogroman trbuh, pritisak na mjehur, 'hobitovske noge' i zapravo nimalo blaženo stanje. Na to mogu samo reći "I hear you sister!".
Spavanje je posljednjih tjedana nemoguća misija jer se od težine ne mogu niti okrenuti da se ne probudim, a kad se probudim, moram piškiti pa se razbudim i onda u tri ujutro gledam dokumentarac o Ciprasu i Sirizi. Gdje god idem, unaprijed moram raditi plan posjeta WC-u do kojeg ću se dogegati u patka stilu jer trljanje bedara dok hodam svakako trebam izbjeći. Sjediti mogu samo sa raširenim nogama što je spektakularno elegantan prizor, a određene dijelove svojeg tijela nisam vidjela već sigurno dva mjeseca bez ogledala. Na onu priču kako je divno osjećati udarčiće bebe u trbuhu, da budem posve iskrena, većinu vremena ili upotrebljavam sve psovke naučene od moje bake jer me mala teroristkinja lupa ravno u mjehur ili paničarim jer se nije pomaknula već XY sati i dolazim u napast da si u maniri holivudske zvijezde nabavim prijenosni ultrazvuk. Na kraju, osjećam ogromnu grižnju savjesti što cendram jer nisam povraćala, nisam trudnoću morala provesti u krevetu (što mi je bila najveća noćna mora), nisam završila na serklaži i generalno, medicinski gledajući, imam gotovo savršeno urednu trudnoću uslijed koje sam odletjela na Island, prošli tjedan popravila roletu i vozim se još uvijek sama na ginekološke preglede, za razliku od svih onih koje su završile na patologiji trudnoće s kojima duboko suosjećam.
Tu dolazimo do problema broj dva u cijeloj ovoj priči, a koji je Ana također upiknula, a to je da je trudnoća, čak i kada je uredna (a uredna ne znači blažena!), pretvorena u bolest. S izuzetkom moje Rh minus krvi koja zahtjeva malo više kontrole pa mi je donijela koje vađenja krvi više, kao potpuno zdrava osoba, a slijedeći upute ginekologa u ovih 38 tjedana, bila sam na ukupno 10 ginekoloških pregleda koji su uglavnom uključivali i vaginalni pregled i ultrazvuk; tri puta sam kontrolirala urin, uz 4 vađenja krvi za imunohematološko ispitivanje, krv sam vadila još dodatna dva puta za kompletnu krvnu sliku plus treći put kako bi provjerili šećer plus četvrti za testiranje na hepatitis B plus peti put za kontrolu hormona štitnjače; napravljena su mi tri brisa grlića maternice (papa test, razno razne flore i BHS) i do sada već dva CTG-a. Da, smrtnost beba i majki je u Hrvatskoj minimalna, ali zaista nam sve ovo treba?!? Ne samo iz perspektive sulude medikalizacije trudnoće nego i iz perpsektive javnozdravstvenog troška (a ovdje treba reći da je hrvatski javnozdravstveni sustav u potpunosti besplatan za trudnice i rodilje). Ujedno, u pet i pol godina između dvije trudnoće smanjene su, primjerice, referentne vrijednosti za šećer pa je tako za identičan nalaz kakav sam imala 2009. godine, a na koji ginekolog nije niti trepnuo, sada dobivena uputa kako moram na dijabetičku dijetu.
Uz to što u tramvajima slušam trudničke priče nepoznatih osoba, sedamdesetogodišnjakinje vam u dućanu odluče dati pusu u trbuh i općenito odgovarate na milijun poprilično intimnih pitanja, količina upozorenja kako se treba paziti i biti na miru i čuđenja kako i dalje radite, plivate, vozite, živite, a niste na komplikacijama i u krevetu je nevjerojatna. Tako da se meni situacija u kojoj me nitko ništa ne pita i po mogućnosti uopće ne primjećuje da sam trudna i ostavlja mi iluziju vlastite normalnosti, a na što se Ana u svom epskom statusu žali, čini kao idealna situacija. Naravno, na pitanje trebamo li u tramvaju ustati osobi koja je u lošijem stanju od nas, a ako imamo na umu sve trudničke gadosti, trudnica to vjerojatno jest, odgovor je - da. Za mene je to pitanje elementarne pristojnosti prema drugom ljudskom biću, a nikako nekog shvaćanja trudnoće kao akutnog stanja koji zahtijeva stalnu brigu i skrb. No, istovremeno, vrijedi postaviti pitanje hoću li prihvatiti da mi se ustane osamdesetogodišnja gospođa ili da me preko reda prepusti majka s djetetom dva dana nakon što sam sletjela s Islanda? Neću, njima to mjesto treba više nego meni. Uostalom kako znamo da ti ljudi koji nam se ne dignu u tramvaju ili nas ne puste preko reda nisu upravo iz noćne smjene, iz bolnice, umorni ili prestrašeni?
Kako naći ravnotežu između toga da se trudnice smiju žaliti na svoje stanje i ne biti smatrane nemajkama, trpiti zgrožene poglede jer se usuđuju žaliti na lupanja u svoj mjehur i naotečene noge i na vrućinu i na što god žele, a istovremeno ne tretirati tih devet mjeseci kao neku bolest koju treba provesti pod staklenim zvonom prikopčana na aparate i kako cijeli svijet treba stati i vrtiti se oko trudnoće? Svaka od nas može pokušati naći tu neku svoju ravnotežu, ali kako je uspostaviti na društvenoj razini? Nažalost, s izuzetkom RODA, malo tko u Hrvatskoj se bavi pitanjem trudnoće, poroda i majčinstva iz feminističke perspektive.
Povremeno, mi popričamo o tome, požalimo se jedna drugoj, udavimo trudničko-porođajnim pričama svoje kolegice, napišemo koji redak u izvještaje, ali kolektivna akcija je u principu izostala (s izuzetkom veze trudnica i majki i tržišta rada), a radi se o feminističkim pitanjima. Način na koji društvo tretira žene očituje se itekako tijekom trudnoće: s jedne strane Rađanje i Majčinstvo kao ultimativno ostvarenje ženine svrhe, s druge strane nemoćna i neadekvatna žena koju treba staviti pod medicinsku i svaku drugu pasku kako bismo bili sigurni da ona, takva manjkava kakva jest, neće upropastiti cijelu stvar i oduzeti naciji toliko nužan podmladak i kapitalu radnu snagu. Svodeći cijelu priču na nekakve "mummy wars" oko roditeljskih stilova u odgoju i njezi djece dobrim dijelom nam promiču važna pitanja za žene. Isključiva fokusiranost na djecu koja žene stavlja u svojstvo pukog inkubatora odnosno dadilje te eksplicitno etiketiranje žena kao sebičnih kada se žale i traže podršku jer time dovode do konflikta svojih i dječjih potreba mit je koji treba razbiti. I to ne zato jer kako će neki reći majke koje su dobro su dobre za svoju djecu, nego zato što su te majke, žene ljudska bića koja imaju pravo biti dobro i pravo na vlastitu autonomiju. Zato moramo, i kao feministkinje, o ovome govoriti. I onda kad faza nasukanog kita prođe i izvan svojih malih kružoka.
Facebook komentari