Prozor u svijet

25.12.2013. 10:33:37 (economist.com)

Rat s gej populacijom

Neobièni partneri

Amerièki kr¹æanski fanatici ponovno se bore protiv gej prava – i to u inozemstvu.

Moglo bi se èiniti da se radi samo o sluèajnosti. Usporedno s porastom gej prava na Zapadu – Francuska i Novi Zeland meðu posljednjim su dr¾avama koje su legalizirale istospolne brakove – homofobija je u porastu u drugim dijelovima svijeta. No, ti naizgled suprotstavljeni trendovi mogli bi biti povezani. Amerièki konzervativni kr¹æani i kr¹æanke svoj kri¾arski pohod prebacuju u inozemstvo.

Sudac u Massachusettsu bavio se neobiènim sluèajem u sredi¹tu kojeg se nalazi tvrdnja Sexual Minorities Ugande (SMUG), skupine za gej prava, protiv Scotta Livelyja, propovjednika i ko-autora knjige "The Pink Swastika" (Ru¾ièasta svastika), u kojoj autori tvrde da je gej zajednica pomagala i podupirala nacizam. Gospodin Lively posjetio je Ugandu 2009. godine, gdje se susreo s politièarima, pojavljivao se na televiziji i dijelio svoje teorije o regrutaciji mladih od strane homoseksualaca.

Ubrzo nakon toga, èlan Parlamenta iz Ugande predstavio je parlamentarni dokument koji bi postojeæe kazne za 'homoseksualno pona¹anje' dodatno poo¹trio; izmeðu ostalih drastiènih mjera, predlo¾io je i smrtnu kaznu za 'pogor¹anu' homoseksualnost. Usred eksplozije anti-gej pokreta i naslova u novinama poput "Objesite ih, krenuli su po na¹u djecu", gej aktivist je ubijen. SMUG tvrdi da je, u toj prilici i prije toga, gospodin Lively sudjelovao u zavjeri za progon homoseksualaca u Ugandi. On, s druge strane, ka¾e da je savjetovao terapiju i prevenciju, ne o¹tre kazne.

Ova je epizoda dio veæe kampanje. Ostali propovjednici, poput Loua Englea, fundamentalistièkog pastora u crkvi u Kanzasu, takoðer su bili u Ugandi. Dokumentarac "God Loves Uganda" (Bog voli Ugandu) pokazuje koordinaciju izmeðu posjetitelja, tamo¹njih misionara i sveæenika u Ugandi, ¹kolovanih u Americi. Ogranak American Centre for Law and Justice (ACLJ), skupine osnovane od strane Pata Robertsona, u Keniji i Zimbabveu odbio je uvesti promjene u korist gej populacije u svoj ustav.

U Africi, propangadisti su usvojili jezik anti-kolonijalizma, prikazujuæi gej prava i samu homoseksualnost kao zapadna nametanja. Oponenti, pak, tvrde da je sama kriminalizacija gej seksa velikim dijelom nasljeðe carstva. No, retorika i taktike su fleksibilne. Amerikanci æe rado, ako je potrebno, suraðivati s katolicima/kinjama i ortodoksnim vjernicima/cama, koji/e se jedva broje kao kr¹æani/ke u oèima ekstremnih protestanata/kinja. Islamisti su takoðer tihi saveznici.

U biv¹em Sovjetskom savezu, gdje je homoseksualnost veæim dijelom bila legalizirana, naglasak je stavljen na prevenciju njene "promocije". Ovdje, ka¾e Julie Dorf, èlanica Odbora za globalnu jednakost, lobistièke skupine bazirane u Washingtonu, amerièki napori su usmjereni na podupiranje predrasuda i dono¹enje anti-gej zakona.

I Paul Cameron, amerièki psiholog koji homoseksualnost usporeðuje s ovisno¹æu o drogama, i gospodin Lively, posjetili su istoènu Europu. Gej aktivisti i aktivistkinje u Moldaviji ka¾u da je izvanjski utjecaj pomogao u reduciranju isticanja seksualnosti u nedavnim antidiskriminacijskim zakonima. U Latviji se gospodin Lively pobratimio s crkvom èiji su èlanovi maltretirali sudionike i sudionice mar¹a za gej jednakost.

Treæi front èine Karibi i sredi¹nja Amerika. Caleb Orozco iz skupine za gej prava UNIBAM iz Belizea tvrdi na sudu da se kriminalizacija gej seksa protivi ustavu. Prema Heidi Beirich iz Southern Poverty Law Centre, koaliciju crkava koje se protive pokretu podupire Alliance Defending Freedom (ADF), jo¹ jedan amerièki pokret. Najprominentniji anti-gej klerik u Belizeu je Amerikanac; njegova je crkva povezana s ministarstvom u Arizoni, èiji je voða poticao vjernike/ce da podignu iz mrtvih mrtvace u mrtvaènicama. Gospodinu Orozcu su prijetili i napali ga bocom.

Kolateralna ¹teta

Amerièki fundamentalisti sebe vide kao branitelje biblijskih vrijednosti i borce protiv degenerika. U inozemstvu, politika kojom se vode u svojim nastojanjima èesto je puno ekstremnija od one koju provode kod kuæe (iako bi gospodin Lively rado ponovno kriminalizirao preljub, blud i homoseksualnost i u Americi). Neki bi rado bili vratari u globalnoj teokraciji.

U Americi su zagovornici takvih ideja èesto opisani kao oni koji nisu ba¹ pri sebi, zbog èega, sa svoje strane, oni progla¹avaju svoju zemlju kao moralno izgubljenu. No, na svojim putovanjima u inozemstvo primaju poèasno mjesto, pozvani su u parlamente i pojavljuju se na nacionalnoj televiziji.

Takva vrsta primanja im puni moral, ali mo¾e ponuditi i konkretne povlastice. Utjecaj, vidljivost i pristup u zemljama u kojima po¹tenje ostaje netaknuto (kako oni to vide), poma¾e prikupljanjem sredstava za njihove kampanje.

Njihovi argumenti vezu izmeðu promjena na Zapadu i otpora u drugim dijelovima svijeta èine eksplicitnom. Antidiskriminacijski zakoni i druge liberalne reforme dokazi su sekularne zavjere diljem svijeta, protiv koje se Afrika, istoèna Europa ili Karibi moraju boriti. Povremene zamjerke amerièke vlade protiv proganjanja homoseksualaca vani je samo dokaz snage te zavjere. Neki tragovi pokazuju da je pravi pokaz putujuæih negdje drugdje. Njihov gnjev prema gej brakovima i posvajanju mo¾da se osjeti u Americi, ali je irelevantan u zemljama u kojima je èak i homoseksualnost u privatnosti zabranjena.

Kapya Kaoma, anglikanski sveæenik iz Zambije koji radi za Political Research Associates, liberalni think-tank u Bostonu, primjeæuje da zagovornici takvih kampanja kod kuæe imaju moæan lobi iza sebe, no u istoènoj Africi, njihovi su napori izolirani i slabi. Patnje homoseksualaca u takvim mjestima, ka¾e, kolateralna su ¹teta u amerièkim kulturnim ratovima.

Prevela i prilagodila Tea Stipan

Tagovi: amerika, fundamentalizam, lgbt, sekularnost, svijet

Vezani èlanci:

Facebook komentari

Iz drugih medija

AEM